تازه ها

1396-07-20 17:31
درآمد، موقعیت اجتماعی و شغل در وسواس فرد تاثیر بسزایی دارد به طوری که افرادی که برای خود شغل و موقعیت اجتماعی فراهم می کند در انتخاب همسر حساس تر شده و انتظارش بالا می رود و این امر موجب بالا رفتن سن فرد می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرمشکین، دو نوع وسواس است 1-عملی 2- فکری 

وسواس عملی: در بحث نظافت، شست شو حساسیت نشان می دهد. وسواس عملی شدید، نیاز به بستری و دارو می باشد

 وسواس فکری: در فکر اوست. اگر وسواس فکری باشد نیازی به بستری نیست. وسواس فکری: وسواس فکری که امروزه اغلب جوانان به این بیماری مبتلاء هستند یک بیماری مزاحم و مختل کننده زندگی فرد و اطرافیان، یکی از عوامل بالا رفتن سن ازدواج فرد است.

افراد مبتلا به وسواس فکری، سختگیر، ریزبین و حاشیه  بین هستند و آنها در تصمیم گیری شک و تردید دارند. این بیماری اغلب تا سن 35 سالگی بوده و بیشتر مبتلایان را اغلب زنان تشکیل می دهند و نکته حایز اهمیت این است که این سنین درست درمحدوده ی سنین ازدواج می باشد شروع علایم را با یک رویداد مهم زندگی مانند ازدواج تجربه می کنند چرا که ازدواج مهم ترین تصمیم زندگی است و همیشه با اضطراب همراه می باشد.

ترس از ازدواج  به عنوان یک بیماری وسواس فکری است. 1-ترس از بحث خانوادگی 2-ترس از اینکه همسرش اذیت کند و... وسواس فکری شامل  ایده ها، نظرات و انگیزه های است که به ذهن فرد هجوم می آورند و فرد قادر به کنترل آن نیست اگر وسواسی زیاد باشد خود به خود به دنبالش بدبینی هم می آورد.

وسواس یک باتلاق است که تلاش بیشتر فرد به تنهایی منجر به فرو رفتن بیشتر در آن می شود. لازم است که، فردی  بیرون از باتلاق ،ریسمانی برای نجات برایش فراهم کند. این گونه افراد تلاش فراوان می کنند تا وسواس فکری خود را از خانواده و اطرافیان مخفی کنند یا در برابر اعتراض های دیگران مشکل خود را نمی پذیرند و  معمولا ناراحتی و یا اضطرابی را احساس نمی کنند انگیزه و رفتار خودشان برای فرد  قابل قبول بوده، حس همدردی ندارند و می گویند: من دوست دارم اینگونه زندگی کنم. من از شما بیشتر میدانم. زندگی خودم به خودم ربط دارد و خودشان را بالاتر از همه می دانند و...

تاثیر درآمد، موقعیت اجتماعی و شغل در وسواس فرد: درآمد، موقعیت اجتماعی و شغل نیز در بیشتر شدن وسواس فرد تاثیر بسزایی دارد. دختر و پسری که برای خود شغل و موقعیت اجتماعی فراهم می کند و از این شغل درآمد(پول) بدست می آورد نسبت به قبل به انتخاب همسر حساس تر و انتظارش بالا می رود و می خواهد با فردی ازدواج کند که از موقعیت خوب و درآمد مناسب برخوردار باشد و از طرفی موجب بالا رفتن سن فرد می شود و زمانی می رسد که از این انتظار خسته می شود و به خودش می آید و پشیمان می شود که در گذشته موقعیت های خوب را از دست داده است و مجبور به انتخاب کسی می شود که اطرافیان به انتخابش درباطل کار نارضایتی نشان می دهند.

علت های بروز و علایم آن را میتوان اینگونه بیان کرد:

شیوع این اختلال در طول عمر درجعمیت کلی حدود 2 تا3 درصد می باشد طوری که گویی کسی از درون با انسان سخن می گوید و او را به دقت فراوان و بی مورد  در انجام امورات دعوت می نماید یکی از نشانگرهای وسواس مساله شک ،تردید است که از نشانه اصلی ابتلاء به وسواس است آنهایی که در زندگی شخصی حساس ترند امکان ابتلاء به بیماری بیشتر است

 صورت های مختلف وسواس عبارتند:

1- اندیشه درباره بدن انسان (چاق یا لاغر)  2- رفتارهای حال وگذشته 3- وسواس ترس 4- در رابطه با اعتقاد 5- ریشه های وراثت .

ارتباطی بین دین و وسواس وجود دارد : همانگونه که در قرآن کریم توصیه شده وسواس نام شیطان است که از شرآن به خدا باید پناه برد. فرد وسواس ازاحکام دین برای توجیه وسواس خود سوء استفاده می کند در بیشتر موارد  نسبت به روزه ماه مبارک رمضان افکار دیگر¬ی درذهن او ایجاد می شود به عبارت دیگر فرد وسواس برای خود یک دین جدید می آفریند با اینکه با احکام دین آشناست ولی از آن تبعیت نمی کند

 علایم های اختلال ازدواج : منزوی بودن، اجتناب از روابط نزدیک، بدبینی، سوئ ذهن داشتن به همه، خود بزرگ بینی، خودپسندی و... روش های بهبود وسواس فکری  : وسواسی که به هر شکلی تظاهر کند درمان دارد و میزان بهبودی حاصل از درمان متغیر است. اولین قدم در بهبود وسواس فکری این است که فرد بپذیرد این مشکل را دارد  ولی متاسفانه افراد مبتلاء به اختلال شخصیت، اعتقادی به درمان ندارند چون فکرمی کنند عادی هستند وبیشتر از همه می دانند به همین دلیل برای درمان هیچ اقدامی نمی کنند و یا اگر اقدام کنند معمولا به دلیل عدم همکاری، درمان آنها ناتمام خواهد ماند می توان آن را بوسیله چند جلسه مشاوره گفتار درمانی و  روان درمانی حل نمود.

 

نویسنده: مهدی عباس زاده کوجنقی

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.