تازه ها

1396-08-21 10:11
بعد از یک ماه از پایان فصل برداشت سیب در شهرستان مشگین‌شهر ضایعات سیب در این شهرستان همچنان در کنار جاده اصلی مشگین‌شهر و ورودی شهر جا خشک کرده است و مسئولان روزانه از کنار آن با بی تفاوتی عبور می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرمشکین، شهرستان مشگین‌شهر قطب محصولات سردرختی است به طوری که نزدیک به 15 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی به این امر اختصاص یافته و از این مقدار نزدیک به هفت هزار هکتار مربوط به سیب است که در سال جاری برخی از باغداران رکورد تولید سیب درختی را در استان شکستند و عمده درآمد مردم این شهرستان از راه کشاورزی تامین می‌شودکه متاسفانه به علت نبود بازار محصولات تولیدی و تلاش یکساله کشاورزان رو دست مردم باد کرده است.

 

این در حالی است که ظرفیت 20هزار تنی سردخانه‌های شهرستان جوابگوی محصولات کشاورزان نبوده است و کشاورزان به اجبار تولیدات خود را به حداقل قیمت دور ریختند تا هزینه نگهداری آن نیز بر هزینه‌های پرورش و بسته بندی و ... به آن اضافه نشود.

 

برابر اعلام رئیس جهاد کشاورزی وقت مشگین‌شهر سالانه 210 هزار تن سیب در این شهرستان تولید می‌شود که 20 هزار تن آن در سردخانه‌ها ذخیره سازی می‌شود و 10 درصد آن معادل 21 هزار تن باد ریز هستند که امری طبیعی است حال وضعیت 41 هزار تن از محصولات تولیدی کشاورزان مشخص شد اما مابقی که معادل 169 هزار تن بود با حداقل هزینه به فروش رفت و از فروش این محصولات هزینه‌های نگهداری و بسته‌بندی و یکسال تلاش کشاورزان نیز تامین نشد.

 

تقریباً یک ماه از زمان پایان فصل برداشت سیب در شهرستان مشگین‌شهر سپری شده است اما هنوز در کنار جاده اصلی مشگین‌شهر شاهد تجمع 100ها تن سیب هستیم که به علت نبود بازار رو دست مردم باد کرده است.

 

به گزارش سفیرمشکین، در جریان عدم فروش محصولات درختی جمعی از کشاورزان در نقاط مختلف شهرستان به منظور جلوگیری از هزینه‌هایی که برای نگهداری درختان سیب در طول سال تحمیل می‌شود و در نهایت هیچ گونه صرفه اقتصادی هم ندارد اقدام به قطع درختان کرده‌اند و این جریان همچنان در بخش‌های مختلف شهرستان ادامه دارد.

 

متاسفانه برخی از مسئولان در جهت توجیه کم کاری‌ها عمر مفید درخت سیب در این شهرستان را 25 سال اعلام می‌کنند که 13 درصد باغات شهرستان عمر بالای 30 سال دارند که باید جایگزین شود این در حالی است که درخت سیب از جمله محصولات دیر بازده بوده که در سن 25 سالگی محصولات پرباری را به بار می‌آورد که نمونه‌های بارز آن در این شهرستان وجود دارد اما محصولات تولیدی بازار مناسب ندارد.

 

هر روز مسئولان این شهرستان از کنار سیب‌های انباشته شده در ورودی شهر با بی تفاوتی عبور می‌کنند بدون اینکه در ایجاد صنایع تبدیلی و بازار مناسب آن نقش داشته باشند به طوری که برخی از سیب‌ها انباشته شده خراب شده و بوی زننده‌ای نیز از خود تولید می‌کند که در شأن این شهرستان نیست در حالی که با ایجاد صنایع تبدیلی کوچک می‌توان تمام این محصولات را خریداری و به محصولات دیگری تبدیل کرد که هم نیاز جامعه را تاین می‌کند و هم محصولات کشاورزان به فروش رسیده و چندین نفر نیز مشغول بکار می‌شوند.

 

در سال جاری صادرات سیب به صورت چشم‌گیری کاهش یافته بود که این امر خسارات زیادی به کشاورزان این شهرستان وارد کرده است این در حالی است که در صورت وجود صنایع تبدیلی این محصولات قطعاً با قیمت و کیفیت بهتری به بازار مصرف ارائه می‌شود.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.