تازه ها

1396-08-21 12:40
یکی از بهترین روش های توسعه اشتغال و افزایش درآمد در مناطق روستایی ایجاد صنایع تبدیلی در کنار محصولات کشاورزی و صنایع روستایی است که این امر یکی از مؤثر ترین راهکارها برای کاهش حجم ضایعات کشاورزی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرمشکین، با توجه به اینکه شهرستان مشگین‌شهر قطب محصولات باغی است لذا صنایع تبدیلی نیاز ضروری شهرستان بود که مسئولان شهرستان می‌بایست پیش از این‌ها به فکر صنایع تبدیلی بودند تا امروز شاهد وارد آمدن خسارت به کشاورزان نباشند چرا که با متضرر شدن کشاورزان اقتصاد این شهرستان نیز عملاً فلج می‌شود و در طول یکسال آینده کشاورزان مجبور هستند به سختی امورات خود را سپری کنند تا برداشت سال آینده فرا رسد آن‌هم بدتر از سال جاری خواهد بود.

 

از انجایی که تعداد قابل توجهی از کشاورزان امورات خود را از راه کشاورزی و تولید محصولات مختلف باغی سپری می‌کنند و در سال جاری نیز همچون سال‌های گذشته متضرر شدند اما یکی از بهترین روش های توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای غیر کشاورزی در مناطق روستایی ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار محصولات کشاورزی و صنایع روستایی است که این امر یکی از مؤثر ترین راهکارها برای کاهش حجم ضایعات کشاورزی است.

 

جمعی از کشاورزان به علت نبود بازار مناسب برای محصولات کشاورزی اقدام به قطع درختان باغات کرده‌اند و همچنین اقدام به مهاجرت به مرکز شهرها می‌کنند که برای جلوگیری از این اقدامات یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال در مناطق روستایی و جلوگیری از مهاجرت بی رویه، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و توسعه اقتصادی، اجتماعی مناطق روستایی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است.

 

حال چه کسی باید صنایع تبدیلی را در این شهرستان ایجاد می‌کرد که متاسفانه تاکنون ایجاد نشده و یا به نتیجه نرسیده است.

 

صنعت گردشگری در دو یا سه سال گذشته در این شهرستان شروع و به موفقیت قابل توجهی رسیده است اما صنعت کشاورزی با وجود اینکه 10ها سال سابقه دارد اما متاسفانه در سایه بی توجهی مسئولان، کشاورزان زحمت‌کش هر سال دچار خسارت می‌شوند و همواره عقب ماندگی مناطق روستایی بیشتر نمایان می‌شود به طوری که اکثراً روستاییان نسبت به شهرنشینان دارای درآمد کمتری هستند و از خدمات ناچیزی برخوردار هستند و به اجبار اقدام به مهاجرت می‌کنند.

 

اگر قرار باشد تحول و پیشرفت در روستاها اتفاق بیافتد و تغییری در زندگی روستاییان رخ دهد، این تحول باید در بخش کشاورزی صورت گیرد و می توان گفت توسعه و پیشرفت روستایی بدون تحول در بخش کشاورزی غیر ممکن به نظر می‌رسد لذا لازم است مسئولان در این حوزه نیز وارد عمل شوند و به جای برگزاری جلساتی که خروجی چندانی ندارد و تصویب اعتباری که تحقق آن در این شرایط جامعه تا حدودی غیر ممکن است فکری به حال کشاورزان و ایجاد صنایع تبدیلی کوچک و متوسط کنند تا از هدر رفت سرمایه جلوگیری شود.

 

به گزارش سفیرمشکین، صبح امروز کارگروه اشتغال شهرستان مشگین‌شهر با حضور 10ها نفر از مدیران اجرایی شهرستان در محل فرمانداری شهرستان برگزار شده و 62 میلیارد ريال برای اشتغال شهرستان از محل رونق کسب و کار در نظر گرفته شده است حال باید دید این اعتبار تخصیص خواهد یافت؟؟؟

 

از کارگروه اشتغال شهرستان انتظار می‌رود برای نجات کشاورزان این شهرستان در این کارگروه‌ها برای ایجاد صنایع تبدیلی و بازاریابی برای فروش محصولات کشاورزی برنامه‌ریزی داشته باشند.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.