تازه ها

1396-10-25 09:10
بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی/
فقط کد آبادی دارند ...
بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، در شهرستان مشگین‌شهر منطقه¬ای که مردمانش از موتور برق به جای برق، از آب چشمه به جای آب لوله کشی بهداشتی و از نفت و هیزم به جای گاز، از دوش مردان برای عبور از رودخانه به جای پل و ... برای رفع نیاز خود استفاده می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرمشکین، روستای کنچوبه در 40 کیلومتری شهر مرادلو از توابع شهرستان مشگین‌شهر قرار گرفته که بالغ بر 15 قشلاق با آمار جمعیتی مختلف در دل خود جای داده است که برخی از این قشلاق‌­ها از خدمات اولیه و امکانات مورد نیاز جهت گذران چرخه زندگی برخوردار هستند و برخی دیگر با وجود اینکه در جوار هم قرار گرفته­اند از حداقل این امکانات بی­‌بهره­‌اند از جمله این قشلاق­‌ها سه قشلاقِ طالب، پشته و زغیر را می­‌توان نام برد که با جمعیتی غالب بر 27 خانوار که تقریباً 106 نفر می­‌باشند و از ابتدائی­­­ترین خدمات زندگی نیز بی­‌بهره­‌اند، این مردمان در حصار فریادهایِ بی صدای خود روزگار پر مشقتی را سپری می­‌کنند.

 

 27 خانوار هستند و 106 نفر؛ 80 نفر شاغلند و 26 نفر دانش آموز. خود می‌­سازند و خود تولید می­‌کنند و خود مصرف می‌کنند، در حصار دنیای محروم و بی­دست خود منطق‌ه­ای خود اتکا هستند. تکیه گاهشان بازوان خود هست و یاورشان ندای الهی، تنها منبع درآمد مردم این منطقه باغات و دام­‌هایشان می­‌باشد که به سختی هزینه زندگی آنها را تأمین می­‌کند. مردمانی که مدعی هستند از سال 1390 [به مدت 6 سال] در تلاش برای اثبات وجود چنین منطقه­ی محرومی هستند و هنوز موفق نشده‌اند بعد از سال­‌ها تلاش تنها کد آبادی دریافت کرده‌اند.

 

* با ماشین می‌­نوشند ...

 

مردمان این منطقه از بی­‌آبی رنج می­‌برند به طوری که آب شرب این منطقه با وسیله­‌های نقلیه از روستاهای و قشلاق‌های همجوار تأمین می­‌شود، آبی که در کالن­‌های غیربهداشتی در لیوان­‌های نوشیدنی آنها جای دارد، اتحاد و یکرنگی و همدلی مردم منطقه است که آنها را سرِ پا نگه داشته است، این در حالی است که مسئولین محترم آب و فاضلاب روستایی به راحتی می‌توانند با حفر 10 متر به قنات آب شرب دست یابند و با طی مسافت 500 متری مردم محروم این منطقه را از نعمت الهی سیراب کنند.

 

* یک خانه یک موتور برق

 

40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده و اکثر مناطق کشور حتی دورترین منطقه کشور از خدماتی همچون آب و برق برخوردار هستند و کسی گمان نمی‌کند که منطقه­‌ای وجود داشته باشد که در طول این 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، از وجود این امکانات محروم باشد.

 

این آبادی از شگفتی­‌های این 40 سال است چرا که این منطقه از آب آشامیدنی سالم، برق سراسری، راه ارتباطی ایمن، خطوط تلفن، گاز و خانه بهداشت و ... که شاخص‌ترین آنهاست، محروم مانده است.

 

هر خانوار روشنایی خود را با موتور برقی تأمین می­‌کند، موتورهایی که با صدای هولناک خود جای صحبت­‌های جمع خانوادگی را ربوده و صدای سکوت شبانه را با صدای مهیب خود پر کرده است.

 

می­‌گویند: اداره برق جهت خدمات­دهی سرشماری کرده است اما خبری از خدمات نشده است. نمی‌دانم از کدامین کتاب قانونی بهره گرفته می­‌شود، از کتاب قانونی که حق داشتن برق را برای هر 5 خانوار صادر کرده است!؟

 

برق ندارند، اما  دکل برق فشار قوی در یک کیلومتری این منطقه واقع شده و به راحتی می‌توان این منطقه را از نعمت برق بهره‌مند کرد؛ حال چرا این یک کیلومتر 40 سال طولانی‌­ترین مسافت را از این روستا به خود گرفته است!؟

 

نه تلفن دارند نه آنتن؛ در صورت بروز سانحه­‌ای نه اورژانسی به دادشان می­‌تواند برسد نه آتش نشانی و نه امکانات دیگری. نه آبی برای خاموش کردن آتش دارند و  نه زنگی برای فریادرسی. اهالی تشریح می­‌کنند در سال­‌های گذشته از استاندار و سازمان توسعه روستایی مکاتباتی با ادارات خدماتی انجام دادند، اما باز هم تیرشان به سنگ خورد و مؤثر واقع نشد.

 

* دانش ­آموزان کانکسی

 

26 نفر هستند، احساس می­‌کنند حق دارند تعلیم و تربیت ببینند تا بر توانایی خود تکیه دارند و این توانایی را از بازوان مردان و زنان این روستا به ارث بردند. سرویسِ مدرسه­‌شان در روزهای ابری، برفی، تابستانی نیسانی است که تنها مسافت راه را تا نصفِ مقصد طی می­‌کند، دمِ رودخانه­‌ای پیاده می­‌شوند، خطر سیل همیشه در کمین این دانش­‌آموزان مظلوم و محروم این منطقه است، نه پلی هست از آن عبور کنند و نه وسیله­‌ای که آنها را از این سد معبر عبور دهد؛ دوش خیّرانی لازم است که آنها را از رودخانه عبور دهد تا به مدرسه­‌ای برسند؛ مدرسه­‌ای که تنها یک اتاقک کانکس هست و عنوان مدرسه را یدک می­‌کشد. کلاسی که تنوع سطوح آموزشی دانش­‌آموزان آنها را از کیفیت آموزشی باز می­‌دارد و تنها به طور کمیتی جلو می­‌روند.

 

هنوز هست منطقه­‌ای که مردمانش بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، از موتور برق به جای برق، از آب چشمه به جای آب لوله کشی بهداشتی و از نفت و هیزم به جای گاز، از دوش مردان برای عبور از رودخانه به جای پل و ... برای رفع نیاز خود استفاده می‌کنند.

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.