تازه ها

1395-10-25 11:52
بیانیه مشترک بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شهرستان مشگین شهر در خصوص واقعه تاریخی 19 ژانویه ، روزآذری های مسلمان جهان منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سفیرمشکین، متن این بیانیه به شرح ذیل است :

باسمه تعالی

مردم مسلمان جمهوری آذربایجان بیش از پنجاه سال زیر سایه و سلطه حکومت الحادی، کمونیستی و ضد دین شوروری که هیچ اعتقادی به خدا نداشت و مانع از هرگونه فعالیت های مذهبی و دینی می شد زندگی می‌کردند. در 29 دی ماه 1368، مصادف با 19 ژانویه 1990 به یک باره هزاران نفر از مردم جمهوری آذربایجان در هوای بسیار سرد و سوزناک زمستان  با رفتن و تجمع درکنار رود ارس ندای توحیدی الله اکبر و لااله الا الله سر دادند ، این مردم با گذر از موانع و سیم خاردارهای مرزی و آب سرد و یخ زده ارس وارد خاک ایران شده و با بوسه و ادای سجده شکر بر خاک مقدس جمهوری اسلامی و هجوم به مساجد، قرآن ها و پرچم ها و علایم امام حسین را بر سر و سینه خود نهادند.

 

بدون شک این اقدام آذری های مسلمان نشان دهنده بازگشت به اصالت وجودی و باور مذهبی پنهان شده در اعماق دل و جان این مردم بود که به یک باره ظهور و بروز پیدا کرد و در حقیقت نشان از شجاعت و قرار گرفتن این مردم در مسیر درست بازگشت به هویت و فرهنگی ملی و مذهبی آنان بود که سال ها از سوی رژیم کمونیستی سرکوب می شد. هرچند این ابراز شجاعانه و حماسی اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی از سوی رژیم کمونیستی بی پاسخ نماند و در 20 ژانویه ارتش کمونیستی با هجوم به مردم بی دفاع و مظلوم و مسلمان باکو انتقام سختی از آنها گرفت لکن این واقعه بزرگ برای همیشه در تاریخ به نام «روز آذری های مسلمان جهان» به عنوان سند افتخار مردم مسلمان و معتقد آذربایجان ثبت گردید.

 

حدود یک سال بعد از واقعه یاد شده ،کمونیسم به زباله دان تاریخ رفت و اتحاد جماهیر شوروی از هم پاشید و مردم تازه رها شده از چنگال و سلطه نظام کمونیستی، نفسی تازه نکرده با دسیسه جدید دشمنان ،گرفتار نظام وابسته و لائیک و ضد دین دیگری شدند که تحمل فعالیت و ترویج هر دین و آیینی را به جز «اسلام اصیل ناب محمدی» دارد. دولت جمهوری آذربایجان به عنوان دومین کشور شیعی جهان متاسفانه امروز دنباله روی سیاست های ضد اسلامی و ضد شیعی استکبار و صهیونیسم جهانی در داخل خود شده و به جای تلاش برای تبلیغ و تقویت و استفاده درست از ظرفیت و احساسات دینی و حسینی مردم مسلمان آذری در جهت مقابله و مبارزه با اشغالگران بیست درصد از خاک جمهوری مسلمان آذربایجان، به دنبال تضعیف و سرکوب خونین و دستگیری و زندانی نمودن اسلام گرایان و رهبران مذهبی در آذربایجان است.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان مشگین شهر ضمن گرامیداشت روز تاریخی 19 ژانویه،بر احقاق حقوق حقه ملت بزرگ ، مسلمان و معتقد جمهوری آذربایجان در آزادی ادای فرایض دینی و اسلامی خود تاکید نموده و اقدامات دولت آذربایجان را در منطقه ناردالان به سان هجوم ارتش کمونیستی شوروی سابق به باکو پیش زمینه اعتلای جنبش و انقلاب دینی و مذهبی مردم آذربایجان در بازیافت هویت اصیل اسلامی ، ملی و مذهبی شان می دانیم. و در نهایت  اعلام می کنیم باورهای درونی و عمیق مذهبی ، اعتقادات دینی و اسلامی و پیشینه فرهنگی و تاریخی دو ملت  ایران و آذربایجان عامل ترویج محبت و ولایت و اندیشه اهل بیت در جمهوری آذربایجان و تثبیت کننده همبستگی و برادری دو ملت در برابر دشمنان مشترک همچون استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل خواهد بود.

 

والسلام علیکم و رحمه‌ا...

25دی ماه1395

امضاء کنندگان بیانیه:

بسیج دانشجویی شهیدحسین اسدی دانشگاه آزاداسلامی واحدمشگین شهر

بسیج دانشجویی شهدای سلامت موسسه عالی سلامت مشگین شهر

بسیج دانشجویی شهیدخداوردی معیت دانشگاه پیام نورمرکزمشگین شهر

بسیج دانشجویی شهیدعمران ولیزاده دانشکده کشاورزی مشگین شهر

 

انتهای پیام/

 

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.